«Εγγύηση» στην Αγία Πετρούπολη

Θέλει... καρδιά για να κοντράρει κανείς ισπανικές ομάδες στην Ευρώπη, αλλά πιθανότατα η Σοσιεδάδ δύσκολα θα τη βγάλει «καθαρή» στην Αγία Πετρούπολη. Η Ζενίτ βελτιώνεται συνεχώς, έχει «σφίξει» την άμυνά της και έχει ένα ρόστερ με ποιοτικές λύσεις σε όλες τις θέσεις. Στην έδρα της πάντα παρουσιάζεται πολύ δυνατή και στα επίπεδα που κυκλοφορεί ο άσος της μπορεί να αποτελέσει επιλογή.

Η Σοσιεδάδ βγάζει κούραση στα τελευταία ματς και η κυριακάτικη εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια, ήταν η τρίτη διαδοχική στο πρωτάθλημα. Αμυντικά δεν εμπνέει καμία σιγουριά, ενώ παρά την επιστροφή του Γιορέντε, συνεχίζει να έχει «ερωτηματικά» στις θέσεις των στόπερ.

Ματς για πολύ υψηλό σκορ είναι και το Λάτσιο – Ζούλτε Βάρεγκεμ, έστω και αν διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών. Οι γηπεδούχοι έχουν απουσίες, αλλά και μια ομάδα που «πυροβολεί» ακόμα και όταν παρατάσσεται με «εναλλακτική» ενδεκάδα. Καλός παρτενέρ είναι οι Βέλγοι, κλασική ομάδα για over, με προβληματική άμυνα και παραγωγική επίθεση.

Το διπλό επί της Χόφενχαϊμ ανέβασε κατακόρυφα το ηθικό της Μπράγκα, που, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, έτρεξε ένα σερί καλών αποτελεσμάτων. Πάντως χρειάζεται ακόμα δουλειά για να γίνει ομάδα και στο εντός με την Μπασάκσεχιρ τα σετ των αποδόσεων θα έπρεπε να είναι πιο ισορροπημένα.

Ισως παρασύρομαι από την εξαιρετική εμφάνιση των Τούρκων στη Σεβίλλη, αλλά είναι εξίσου πιθανό να κάνουν λάθος οι αγορές και να παρασύρονται αυτές από τα τρία μέτρια τελευταία ματς της ομάδας του Αβτσί.

Βλέποντας πάντως τα ρόστερ των δύο ομάδων, αλλά και την πολύ καλή εικόνα της Μπασακσεχίρ στα παιχνίδια απέναντι σε αντιπάλους που δεν «κλείνονται», κοιτάζω προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Περισσότερα

Η Ισπανία ευτύχησε να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου της χάρη στο γκολ του Ιάγο Ασπας στις καθυστερήσεις του αγώνα με το Μαρόκο (2-2), αλλά και το εύστοχο πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο ματς του Ιράν με την Πορτογαλία (1-1).

Μπορεί η Γαλλία να μην έχει πείσει με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της στα γήπεδα της Ρωσίας, αν και το ρόστερ της είναι ένα από τα πιο ποιοτικά, αν όχι το πιο ποιοτικό στη διοργάνωση, όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει χρειαστεί να φορτσάρει μέχρι τώρα.

Φινάλε των ομίλων σήμερα στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Ηδη γνωρίζουμε τα 6 ζευγάρια της φάσης των «16» και απομένουν ακόμα δύο.

Η Αργεντινή βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο έπειτα από τη συγκομιδή του ενός βαθμού στα δύο πρώτα παιχνίδια της στον όμιλο και μόνο με νίκη σήμερα στο φινάλε απέναντι στη Νιγηρία θα έχει ελπίδες να προκριθεί στους «16».

Η Σενεγάλη άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις απέναντι στην Πολωνία σώζοντας την τιμή των αφρικανικών ομάδων στην πρεμιέρα.

Το Μαρόκο δεν άξιζε να χάσει στην πρεμιέρα από το Ιράν. Ηταν καλύτερο, δημιούργησε ευκαιρίες για να προηγηθεί, όμως ένα αυτογκόλ στις καθυστερήσεις έφερε την ήττα.